Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Tüvtürk şirketi araç muayene istasyonlarına muayene , vize işlemi yaptırmak için gidecek olan araç sahiplerine nasıl araç muayene randevu alacağı ve nelere dikkat edeceği hususunda burada gerekli bilgiler hazırladık.

Türkiye de araç sahiplerinin, her türde motorlu taşıtlar için yaptırmak zorunda olduğu araç muayenesi işlemleri, Ulaştırma Bakanlığı denetiminde yetkili kuruluş olan, TÜVTÜRK tarafından yapılmaktadır. Aracın ruhsat bilgileriyle birlikte internet üzerinden alınabilen randevu süreçlerine ilişkin TÜVTÜRK’den araç muayene randevusunun nasıl alınacağını resimli, videolu ve detaylı olarak sizler için buradan paylaşıyoruz.

ARAÇ MUAYENE RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Aracın Vergi veya Ceza Borcunun Olmaması

Aracınızın vergi borcu, trafik cezası ve HGS/OGS kaçak geçiş borcu var ise, araç muayene TÜVTÜRK istasyonlarına gitmeden önce mutlaka ödeyiniz ! Aksi halde aracınızın kontrollerini yaptırmazsınız. Bu nedenle randevunuza gitmeden önce aracınızın vergi ve ceza borcu olup olmadığını detaylı olarak sorgulamalı, varsa çıkan bu borçları ödeyerek istasyonlara gitmelisiniz.

Trafik Sigortası

Araç Trafik Sigortası; Aracınıza ait zorunlu trafik sigortanızın poliçesinde yer alan geçerlilik tarihini araç muayene randevu öncesinde mutlaka kontrol edin. Aracın Tüvtürk istasyonlarında kontrollerde geçebilmesi için trafik sigortanızın yaptırmış olması gerekiyor. Yanınızda araç trafik sigortası poliçesinin bir örneğini (fotokopide olabilir) bulundurunuz. Trafik sigortası yaptırmayı unuttunuz yada bu makaleyi okurken aklınıza mı geldi hemen bizi arayıp online yaptırabilirsiniz. Müşteri temsilcilerimizden  3 dakikada araç sigortanızı alabilirsiniz. Satın aldığınız poliçeyi anında sizlere akıllı mobil telefon, Whatsapp veya e-posta olarak gönderiyoruz ve bunu yetkililere sunarak muayene işleminiz den aksilik çıkmadan  geçebilirsiniz.

Egzoz Gazı Ölçüm Muayene Belgesi

Egzoz Muayenesi trafikte seyreden motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan egzoz gazı emisyonunun kontrolüdür. Egzoz gazı ölçümü olmaması ağır kusur olarak kabul edilir ve trafik kontrollerinde para cezası ile cezalandırı Bu nedenle randevu öncesi Egzoz Emisyon Ölçümü gerekir. Egzoz gazı emisyon ölçümünü 81 ildeki tüm sabit TÜVTÜRK istasyonlarında randevu almadan yaptırabilirsiniz.

Eski ya da yeni Kimlik Belgesi

T.C. kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport birisi mutlaka yanınızda bulunmalıdır.

Vekalet Durumunda ( Bir başkası adına araç muayenesi yaptırılması)

Eğer araç size ait değil ise ve son 30 gün içerisinde başkasına ait 2. bir aracı muayene yaptıracaksanız bu konuda vekalet esaslarına uymanız gerekir. Konuyla ilgili detaylı bilgiye “Araç Muayenesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler” başlıklı makalemizde” araç muayene işlemine getirilen araçların ruhsat sahibi dışında durumlar başlıklı (Vekalet Durumunda)” bölümünden ulaşabilirsiniz.

LPG/CNG’li Araçlar

LPG/CNG yakıt tankının üzerinde yer alan etiketteki montaj ve geçerlilik tarihi bilgilerinin okunur şekilde olduğundan emin olunuz. Şayet LPG/CNG tadilatı yeniden yapıldıysa, tadilat sonrası randevulara “Yakıt Sistemi Montaj Belgesi” ile birlikte gidilmesi gerekir. Tadilat muayenesinde araç muayene önceliği verilmektedir. Bu durumlarda net bilgi için Tüvtürk çağrı merkezini arayabilirsiniz.

 Ek Olarak, Üzerinde Tadilat Yapılan ve Tadilat Sonrası Muayenesi Yapılacak Araçlar İçin:

 • Tadilatı yapan mühendis, mühendislik ofisi tarafından çizilmiş onaylı tadilat montaj projesi ve hesapların yer aldığı evrak.
 • Tadilat sonrası kontrollerden yani araç muayene işlemlerinden geçtikten sonra, gerekli tüm evraklarla birlikte “Trafik Tescil Büroları”na gidilerek, araç üzerinde yapılan değişikliğin en kısa süre içerisinde mutlaka bildirilmesi ve tescil kayıtlarına da yapılan tadilatın ve değişikliğin işletilmesi gereklidir.

Gerekli Ekipmanlar Listesi

(Zorunlu değil, hafif kusur olarak kayıtlara geçer)

İlk Yardım Çantası

Traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 1 adet.

 • Büyük sargı bezi (10 cm x 3-5 m), 2 Adet
 • Hidrofil gaz steril (10×10 cm 50’lik kutu), 1 Kutu
 • Üçgen sargı, 3 Adet
 • Antiseptik solüsyon (50 ml), 1 Adet
 • Flaster (2 cm x 5 m), 1 Adet
 • Çengelli İğne, 10 Adet
 • Küçük makas (paslanmaz çelik), 1 Adet
 • Esmark bandajı, 1 Adet
 • Turnike (En az 50 cm örgülü tekstil malzemeden), 1 Adet
 • Yara bandı, 10 Adet
 • Alüminyum yanık örtüsü, 1 Adet
 • Tıbbı eldiven, 2 Çift
 • El feneri, 1 Adet

Üçgen Reflektör

Motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 2 adet.

Yangın Söndürme Cihazı

Yangın söndürme cihazı sayısı, cinsi ve kapasitesi araç sınıfına ve aracın kullanım amacına göre değişiklik gösterir. Sitemizden sipariş verdikten sonra adresinize teslim olarak muayene öncesi gönderiyoruz.

 • Binek araçlarda, kamyonet ve minibüslerde 1 adet 1 kg
 • Yolcu sayısı 26 ya kadar olan otobüsler için 2 adet 2 kg
 • Yolcu sayısı 26 dan fazla olan otobüsler için toplam 6 kg kapasiteli (örn: 1 adet 4 kg, 1 adet 2 kg)
 • Azami ağırlığı 12 tondan küçük olan kamyonlarda toplam 4 kg kapasiteli
 • Azami ağırlığı 12 tondan büyük olan kamyon ve çekicilerde toplam 6 kg kapasiteli
 • Araç tehlikeli madde taşıyor ise toplam 12 kg kapasiteli (sürücü ve motor bölümündeki yangınlar için en az 1 adet 2 kg olmak üzere toplam 12 kg olmalıdır. Yangın söndürme cihazlardan biri en az 6 kg kapasitede olacaktır.)
 • Araç tehlikeli madde taşıyor ve azami ağırlığı 7500 kg ise toplam 8 kg kapasiteli (Yangın söndürme cihazlardan biri en az 6 kg kapasitede olacaktır.)
 • Araç tehlikeli madde taşıyor ve azami ağırlığı 3500 kg ise toplam 4 kg kapasiteli
 • Ambulanslarda 2 adet 2 kg doldurma kapasiteli

Stepne

Motosikletler ve lastik tekerlekli traktörler hariç bütün araçlar ile tüm römorklarda her zaman kullanılabilir durumda olmalıdır. Motosikletler için muayene esnasında kask mutlaka yanınızda olmalıdır.

Araç Sınıfına Göre Diğer Zorunlu Ekipmanların listesine TÜVTÜRK’ün web sitesinden de ulaşabilirsiniz.

Araç Muayene Periyodları

Hususi / Resmi Otomobiller ve Her Türlü Römorkları

İlk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir gereklidir. (Hususi ya da resmi arazi taşıtları da bu grupta yer alır.)

Lastik Tekerlekli Traktör

LTT olarak kısaltılan lastik tekerlekli traktörlerde ilk üç yaş ve sonrası her üç yılda bir gereklidir.

Diğer Motorlu Araçlar ve Her Türlü Römorkları

Taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar ilk bir yaş ve sonrası yılda bir kontrol edilmesi gerekmektedir.

İki veya Üç Tekerlekli Araçlar ve Her Türlü Römorkları

Motosikletler ve onlara ait römorklar ilk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir gereklidir.

2019 Araç Muayenesi Gecikme Ücretleri

Muayene süresi geçen araçlardan her ay için araç muayene ücretinin %5’i oranında gecikme cezası alınıyor.  ortalama her geçtiği ay için 10 ile 15 lira gibi.  Ayrıca araç muayene süresinin bir gün dahi geciktirilmesi durumunda 30 güne kadar fark etmez %5 gecikme cezası alınıyor. TÜVTÜRK tarafından tahsil edilen bu araç muayene gecikme tutarları da Gelir İdaresi Başkanlığına aktarılıyor. Bu ücret Tüvtürk tarafından alınsa da Hazineye aktarılıyor.

Araç Muayeneden Geçmezse Ne Olur?

Tüvtürk araç muayene istasyonlarına giderek, muayene ücretini ödemiş ancak kontrolleri yapılan araçlar, kontrollerden geçemediği takdirde eksikliklerinin tamamlanması ve 1 ay içerisinde tekrar aynı araç muayene ye kontrole götürülmesi gerekmektedir. Ücretsiz tekrar hakkı için ilk randevu alınan aynı sabit istasyona gitmelisiniz. Eğer 1 aylık süre geçirildikten sonra araç muayene ye gidilirse, ücretsiz muayene tekrar hakkı kaybedilir ve yeniden ücret ödenmesi gerekir. Muayene süresini geçiren araçlara uygulanan cezai yaptırım konusuyla ilgili 2018 Araç Muayene Fiyatları​ sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Araç Muayene Sorgulama

Aracınızın son kontrol tarihini unuttunuz ya da ikinci el araç alıyorsanız ve kontrol etmek istiyorsunuz. Bu durumda  Araç Plaka No ve Muayene Numarası ile TÜVTÜRK’ün internet sitesinden sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama yapmak için tıklayınız.

Araç muayenesinden geçebilmek için trafik sigortanızı yaptırmış olmanız gerekiyor. Aracınızın trafik sigortası yoksa veya henüz yenilemediyseniz hemen bizi arayıp online sigortanızı yaptırabilirsiniz.

Araç Muayene Randevu

Tüv randevu alma, Tüvtürk randevu alma sistemi, Tüvtürk iş ortakları ve istasyonlarından bağımsız, araç muayene , araç muayene öncesi yeterlilik kontrol servisimiz ile zamanı olmayan bize ihtiyaç duyan araç sahiplerinin aracın adresten alınarak istasyonlara götürülmesi, araç muayene randevu almak suretiyle adına rezervasyon kaydı oluşturularak, gerekenler hakkında bilgilendirilmesini kapsamaktadır .

Tüv Randevu ve Danışmanlık Limited Şirketi 7/24 online araç muayene randevu alma ve gereken işleminiz hakkında hizmet ve destek almak için burada.

ARAÇ MUAYENE RANDEVU ALMAK İÇİN TIKLAYIN

7/24 başvuru formunu doldurarak öncesi mutlaka araç muayene randevu alın;

Tüv Randevu web sitesi çağrı merkezi telefon numaralarımızdan da şirketimize ücretsiz destek araç muayene randevu sistemini kullanarak size geri dönüş sağlayıp randevunuzu alarak gerekenleri de tarafınıza sms gönderilmesini sağlayarak Ptt posta çeki, Eft-Havale ile ödemeli Tüv araç muayene aldıktan sonra veya katma değerli  servis numaramızı dilediğiniz saatte çevirip çağrı merkezimize bağlanan araç sahiplerine  rezervasyonu ile gerekenler hakkında kapsamlı bilgilendirme hizmeti verir.

Gezici araç muayene istasyonları programından detaylı bilgiler bularak gezici  araç muayene istasyonlarına da hizmet vermeye başlamış bulunmaktayız.  Başvuru formunu doldururken veya telefonla aradığınızda gezici mobil istasyon konumlarından almak istediğinizi belirtmenizi rica ederiz. araç muayene, rezervasyon,  haberleri, gereken bütün güncellemeler ve bilinmeyen yenilikler hakkında telefonla bize ulaşarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

araç randevu alma

araç muayene randevu; zamanında Tüv yaptırılabilmesi gayesiyle istasyonlarda saatlerce sıra beklememek programlanmış, OGS KGS bandrol borçları gecikmesi, trafik cezaları vb. geniş detayların muayene öncesi bilgi edinmenizi sağlayarak, belirli gün ve saat aralığına yapılan kayıt sistemidir. Tüvtürk’ te aracınızın zamanında yaptırmanız 2. el değerini artırarak, yol güvenliğine de faydalı olmaktadır. Araç sahiplerinin (otomobil, kamyonet, jeep, traktör, kamyonet, çekici, dorse, römork, tanker araç cinsine göre) yılda bir kere yahut iki yılda bir kez araç muayene yaptırması zorunludur. Araç sahiplerinin araç muayene yaptırması bir vatandaşlık görevidir.

İnternet aramaları sonucu fenni muayene, oto muayene, fren muayene, taşıt muayene, türktüv , tüv randevu, tüik randevu, araba muayene, oto muayene vb. varyasyonlar ile araç muayene hakkında bilgi ve randevu almak suretiyle şirketimiz web sitesi www.tuvrandevu.com ile iletişime geçmektedir.

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, İçel Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zongulak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce illerine araç muayene ve araç muayene randevu konularında Ayrıca Esenyurt, Hadımköy, Beylikdüzü, Çatalca, Tuzla, Haraççı, Orhanlı, Şile, Sultanbeyli, Samandıra, Silivri, Kavaklı, Onuncuyıl, Fenerbahçe Motosiklet, Maslak, Dudullu, Mimarsinan, Bornova, Sarnıç, Çiğli, Aliağa, Bergama, Ödemiş, Tire, Torbalı, Konak, Akyurt, Beypazarı, Gölbaşı, İstanbulyolu, İvedik, Polatlı, Şereflikoçhisar, Kazan

araç  muayene öncesi yapmanız gerekenler Youtube de destek videomuzu izleyin.

www.tuvrandevu.com en çok merak edilen konuları yazıyor?

 • Araç sahibi dışında bir vatandaş Tüvturk araç muayenesi yaptırabilir mi ? şirket, şahıs veya kamu araçlarının yaptırabilmesi yeni düzenlemeyle getirilen yetki yazısı, vekalet için prosedürler nelerdir?
 • Araç türüne göre araç ücretleri ve gecikme ücretleri ne kadar? Araç muayene gecikme ücretleri veya aracın cinsine göre ücretleri nasıl hesaplanıyor?
 • Tüvtürk araç muayene esnasında kontrol edilen zorunlu belgeler ve çalışır durumda olması aksamları nelerdir? Ekipmanlar (ilk yardım seti, yangın söndürücü, stepne) zorunlu mu?
 • Tüvtürk araç istasyonları hafta sonu, resmi tatiller de hizmet veriyor mu? Rezervasyon ve bilgi her saatte ulaşabilir mi?
 • Tadilat sonrası muayene ( lpg montaj, kasa montaj, okul taşıtı,  cam filmi, xenon farlar, modifiye vb. ) değişiklikler neye göre değerlendiriliyor. En çok tespit edilen ağır kusur, hafif kusurlar nelerdir? Muayeneden geçmeye engel teşkil eden durumlar?
 • Araç mayene süresi geçen bir araç satışı yapılabilir mi?
 • Vergi, trafik, ogs, kgs vb. borç veya cezalar araç muayne yapılmasına engel teşkil eder mi?
 • Tüvtürk rezervasyonu alarak istasyona gitmemenin bir sakıncası var mı?
 • Araç muayene öncesi sıra alma koşulları, Tüvtürk randevu erteleme ya da Tüvtürk randevu iptal etme şartları neler?
 • Tüvtürk ücretsiz rezervasyon nasıl alınır? Telefonla randevu almak kayıt aşamasında hangi sorulara ne gibi cevaplar gerekir?

Araç muayene randevu almak için Tüvtürk A.Ş ve Tüvturk araç muayene istasyonlarından bağımsız olarak hizmet veren, araç muaynesi Türkiye genelinden araç sahiplerinin Google başta olmak üzere, sosyal medya ve reklamlarımız üzerinden sitemiz aracılığıyla şirketimize başvuru yapan araç sahiplerinin daha detaylı bilgi alabilmeleri ve 7/24 araç muayene randevusu belirli bir ücret karşılığı, ücretsiz araç muayene randevu kapsamında katma değerli özel hizmet veren şirketimiz Tüketici Hakları ve Reklam Kurulu ilgili danışmanlık fiiline uygun, vergi mükellefiyetidir.

Şirketimizin hizmet, gizlilik ve kullanıcı sözleşmesi web sitemizde yer almaktadır. Özelleştirme sonucu Ulaştırma Bakanlığı denetiminde, araç muayene işlemlerinin verildiği tek yetkili kuruluş Tüvturk ‘ tür. Şirketimiz ile Tüvturk faaliyetleri arasında hiç bir bir ticari bağı veya ortaklığı bulunmamaktadır.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Reklam Kurulu Başkanlığı 09 Ağustos 2016 tarihli Dosya No: 2016/1343 kararında da vermiş olduğumuz hizmetin uygunluğu ilam edilmiştir. Karar yazısı için tıklayınız

aracmuayene

aracmuayene

İstanbul başta olmak üzere, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Gaziantep, Kocaeli, Sakarya, Kayseri, Adana ve diğer bütün illerimizden yoğun istek üzerine 2010 yılı itibariyle şirketimizden hizmet alan taşıt sahiplerine memnuniyet ve rızaya dayalı hizmet sunmaktayız. Ayrıca tarafımızdan yapılan her hangi hata yüzünden varsa mağdur olmuş zaman kaybetmiş araç sahiplerinin ücretleri de iade etmekteyiz. Misyonumuz, Vizyonumuz ve hizmet politikalarımız sitemizde açıkça yer almaktadır.Türkiye de zorunluluk halinde olan araç muayenesi yapılması konusunda, araç sahiplerine zaman kazandırarak, araç muayenesi öncesi yapılması gerekenler hakkında detaylı ve güncel bilgiler verilerek talep edilmesi durumunda araç randevu işlemi de tarafımızdan yapılarak, ücret karşılığında özel hizmet platformudur.

Araç muayene randevu yada araç muayene öncesi gerekenler hakkında güncel bilgiler alarak, zaman kaybı ve gecikme cezalarına maruz kalmadan, konusunda uzman ekibimize başvuru yapmak için sitemizde araç muayene randevu linkinde açılan başvuru formuna doldurarak 7/24 hemen hizmet alabilirsiniz. Başvuru formunda sizlerden istemiş olduğumuz bilgileri bırakın, hemen size dönüş sağlayarak hem araç randevu işleminizi yapalım hemde daha güncel bilgilerle araç muayene istasyonlarına giderek, araç muayene tekrarı veya başka sürprizler ile karşılaşmadan tek seferde araç muayene raporunuzu alın!

iki yılda ya da aracın cinsine göre her yıl gittiğiniz araç muayene istasyonlarında, ibraz etmeniz gereken belgeler ve öncesi aracınızda yapılması gereken kontrollerin duruma göre yenilik ve değişiklik gösterdiğini biliyor musunuz ? Ayrıca eksik bilgi sahibi olduğu ve araç muane randevu alırken dikkat edilmesi gerekenlere uymadığı veya dikkat etmediği için araç muayene istasyonlarında zaman kaybettiği, aracının boşuna yakıtın tükettiği ve hatta boşuna zaman kaybederek iş gücünüze de etkisi olduğunu unutmayınız!

Araç muayene tarihiniz yaklaştığında endişeli olduğunuzu ve bir an önce bu sorumluluktan kurutularak, araç istasyonuna giderek bir an önce yeni raporunuzu alarak trafikte güvenle seyir halinde olmayı ümit ettiğinizi biliyoruz. Tüvturk araç muayene istasyonlarına gitmeden önce aracınızı yetkili özel servis yada ustanıza giderek varsa eksiklerinin tespit edilmesi kontroller sağlarken , aracınızın cinsi ve özellikleri ne olursa olsun tecrübelerimiz ile size yol göstererek daha emin bir şekilde araç randevu onayınızı da alarak siz değerli araç sahiplerine hizmet sunuyoruz.

Halk arasında her ne kadar da muameleci, takipçi veya Müşavir olarak adlandırılsa da biz kurumsal bir şirketiz. Binlerce araç sahibine araç muayene ile ilgili kapsamlı bilgiler sunarak hem gereksiz masraflarından kurtularak hemde zaman ve boşuna yakıt kaybını önlemiş bulunmaktayız. Sizlerden bu hizmet almış olduğumuz 15 ila 25 Türk lirası arasında değişen hizmet bedeli unutmayınız ki gecikme cezaları, yetersiz bilgi, gereksiz tamirat yada aracınızda yapacağınız tadilat vb. binlerce konuda sizlere kar olarak geri dönmektedir.

Araç muayene süresi gelen Araç sahipleri internet üzerinden Tüvtürk muayene öncesi gerekli bilgiler edinmek en çok mobil cihazlardan yani akıllı cep telefonlarını kullanarak, telefonla mesai saatleri içinde çağrı merkezine ulaşarak veya online rezervasyon formunu kullanarak araç muayene randevusu almaktadır.

Araç muayene tekrarı için Tüvtürk araç istasyonlarına giden vatandaşların tek isteği aracında kusurlar tespit edilmeden ve zaman kaybetmeden ruhsatında muayene süresini uzatmaktır. Aracının bakımlarını düzenli yaptırarak, araç muayene istasyonlarında teknisyenler tarafından yapılacak kontrollerde hangi kusurların önemli olduğunu hakkında bilgi sahibi olan araç sahipleri bu konuda daha avantajlı.

Araç muayene özelleştirme sonucu , ikinci el araç değerinin artırılması ve trafik kazalarını minimuma indirilmesi amacıyla 2010 yılı itibariye ülkemizde hizmet veren TÜVTÜRK şirketi gezici mobil istasyonları ve daha bir çok şehirde yeni istasyonlar açarak araç sahiplerine hizmet vermektedir.

Türkiye de araç muayene artık zorunlu olarak yapılması gereken bir sorumluluktur. Bilinçli olan vatandaşlar erken rezervasyon yaptırarak, araç muayene öncesinde aracının varsa kusurlarını tespit ettirmek amacıyla ilgili servislerine yahut tamircisine yürüyen aksamlarının kontrollerini sağlatarak daha çabuk bir sürede muayene işlemini tamamlamaktadır.

Ülkemizde günden güne araç sayısı artmakta hatta yeni alınan ticari veya hususi araçların da muayene süresi geldiği araç muayene istasyonlarında zaman yoğunluk yaşanmaktadır. Tek yapmanız gereken araç muayene süresi geçmeden yaklaşık 10 ila 20 gün öncesinden randevu alarak, aracınızın yetkili servisler tarafından teknik aksamlarını kontrol ettirerek rahat bir şekilde vize yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

Araç sahipleri bu gibi durumlardan habersiz olduğu sıkça şikayetlerini dile getirmekte ve günümüzde araç muayene endişesi her geçen gün artmaktadır. aslında TÜVTÜRK araç muayene istasyonları, ruhsat, lpg, fren sistemi, yürür aksamı, araç lastikleri, direksiyon, elektrik aksamı vb. hepimiz için önem teşkil eden kazaya sebebiyet verebilecek maddi ya da manevi bir kazaya sebebiyet vermemesi araçlarımızın teknik yeterliliklerini kontrol etmektedir.

Araç muayene hakkında bilgi almak için başta arama motorları Google, Facebook ve güncel bloglardan faydalanabiliriz. Araba muayene randevu şirketleri  araç sahiplerine telefonla haftanın her gününde ve saatinde (resmi tatiller dahil) istediğiniz araç muayene istasyonuna konusunda uzman ekibiyle hem rezervasyonunuzu gerçekleştirmekte hemde aracınızın teknik özelliklerine göre bilgi vermektedir.

Araç randevusu mesai saatlerinde Tüvtürk çağrı merkezi veya internet sitesi üzerinden başvuru formu doldurularak ücretsiz alınabilmektedir. Ancak yeterli bilgiye sahip olmayan araç sahipleri hem araç muayene randevusu hemde gerekli bilgileri daha kolay edinmek için makul bir ücret karşılığı danışmanlık ve rezervasyon hizmeti veren internet siteleri üzerinden de işlemlerini yaptırabilmektedir.